ברכת בדיקת חמץ

חג פסח מיוחד במינו

בחג הפסח אנחנו נחגוג את יציאתו של עם ישראל ממצרים יציאתו לחירות. אמנם החג נוגע למאורע ספציפי אחד אבל ערך החירות משמעותי גם כיום – חשוב שלאדם יהיה את החופש שלו לפעול על פי האמונות שלו ולקבל את הכבוד הבסיסי שמגיע לו כנגזרת ממעשיו.

קצת על בדיקת החמץ

אחד ממנהגי החג החשובים ביותר הוא ניקוי הבתים מחמץ. ניקוי החמץ נעשה בשלושה שלבים עיקריים: בדיקה של החמץ, ביטול שלו וביעור מוחלט שלו. בשלב הבדיקה נבחן את חדרי הבית השונים שלנו ונבדוק איפה נמצא החמץ. בשלב הבדיקה נברך על בדיקת החמץ וגם על הביעור שיעשה בהמשך.

תוכן ברכת בדיקת החמץ

ברכת היוצר

קודם בדיקת חמץ אומרים זה:

"הֲרֵינִי מוּכָן וּמְזוּמָן לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה וְלֹא תַעֲשֵׂה שֶׁל בְּדִיקַת חָמֵץ לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ עַל יְדֵי הַהוּא טָמִיר וְנֶעֱלָם בְּשֵׁם כָּל יִשְׂרָאֵל. וִיהִי נוֹעֲם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ.

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל בִּיעוּר חָמֵץ"

ומיד אחר הבדיקה יבטלנו ויאמר:

"כָּל חֲמִירָא וַחֲמִיעָא דְאִיכָּא בִרְשׁוּתִי, דְלָא חֲמִתֵּיהּ, וּדְלָא בִעַרְתֵּיהּ, וּדְלָא יְדַעְנָא לֵיהּ, לִבָּטֵל וְלֶהֱוֵי הֶפְקֵר כְּעַפְרָא דְאַרְעָא."

ואם אינו מבין בלשון תרגום, יאמר הבטול בלשון שמבין, בלשון הקודש או בלע"ז [וזה תרגומו ללשה"ק]: "כל חמץ ושאור שיש ברשותי שלא ראיתיו, ושלא ביערתיו ושלא ידעתיו יבטל ויהיה הפקר כעפר הארץ". ואחר הבדיקה יזהר בחמץ שמשאיר להצניעו.

מכינים את שולחן החג

אחרי שהכשרנו את הבית והזמנו את קרובי המשפחה, אנחנו מתחילים לתכנן את הארוחה. הדודה כבר הבטיחה להביא את המרק הידוע שלה וכולם כבר מחכים למצה בריי של סבתא. הבישולים בעיצומם, ההתרגשות בשיא וכולם משתוקקים שארוחת החג תגיע.

מאחלים לכם חג שמח

חג הפסח הוא הזדמנות מצוינת לבלות עם בני המשפחה שלנו ולנוח בחברתם. תוכלו לאחר הסעודה לשוחח, לשחק איזה משחק קופסא ואפילו סתם לנוח בסלון. מאחלים לכם חגיגה מהנה, חג שמח ורק בריאות!

אם לא מצאת, תמיד תוכל לחפש ברכה ספציפית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחפש שלט של ברכת בדיקת חמץ?

שלט עם חריטת הברכה מפרספקס או מעץ לבחירתך