ברכת בריך שמיה

הספר הקדוש שלנו

בספר התורה מפורט חלק משמעותי במיוחד בהיסטוריה של עם ישראל. בקריאה של ספר התורה אנחנו לא רק לומדים על המורשת שלנו, אלא לומדים מטעויות העבר של העם שלנו ומתפתחים מהן. קריאת הסיפורים המיוחדים בתורה מקסימה לילדי המשפחה וקריאת הסיפורים הסבוכים יותר יכולה לעורר בנו מחשבות מצמררות ומעניינות במיוחד. הספר יכול לעורר בנו קונפליקטים ומחשבות ולגרום לנו לתהות – איך אנחנו היינו מתנהגים בסיטואציה דומה?

ברכת בריך שמיה

ברכת בריך שמיה היא תפילה בשפה הארמית שנאמרת לפני קריאת התורה. את התפילה נגיד בשעה שנפתח את ארון הקודש ונוציא את הספר הקדוש והיא מלאה בדברי הלל לספר התורה ולקדוש ברוך הוא שכתב אותו.

תוכן ברכת בריך שמיה

ברכת בריך שמיה

בְּרִיךְ שְׁמֵהּ דְּמָרֵא עָלְמָא, בְּרִיךְ כִּתְרָךְ וְאַתְרָךְ. יְהֵא רְעוּתָךְ עִם עַמָּךְ יִשְׂרָאֵל לְעָלַם, וּפוּרְקַן יְמִינָךְ אַחֲזֵי לְעַמָּךְ בְּבֵית מַקְדְּשָׁךְ, וּלְאַמְטוּיֵי לָנָא מִטּוּב נְהוֹרָךְ וּלְקַבֵּל צְלוֹתָנָא בְּרַחֲמִין.
יְהֵא רַעֲוָא קֳדָמָךְ דְּתוֹרִיךְ לָן חַיִּין בְּטִיבוּתָא, וְלֶהֱוֵי אֲנָא פְקִידָא בְּגוֹ צַדִּיקַיָּא, לְמִרְחַם עָלַי וּלְמִנְטַר יָתִי וְיַת כָּל דִּי לִי וְדִי לְעַמָּךְ יִשְׂרָאֵל. אַנְתְּ הוּא זָן לְכֹלָּא וּמְפַרְנֵס לְכֹלָּא, אַנְתְּ הוּא שַׁלִּיט עַל כֹּלָּא, אַנְתְּ הוּא דְשַׁלִּיט עַל מַלְכַיָּא, וּמַלְכוּתָא דִּילָךְ הִיא.
אֲנָא עַבְדָּא דְקֻדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא דְּסָגִידְנָא קַמֵּהּ וּמִקַּמֵּי דִּיקַר אוֹרַיְתֵהּ בְּכָל עִדָּן וְעִדָּן, לָא עַל אֱנָשׁ רָחִיצְנָא וְלָא עַל בַּר אֱלָהִין סָמִיכְנָא, אֶלָּא בֶּאֱלָהָא דִשְׁמַיָּא, דְּהוּא אֱלָהָא קְשׁוֹט וְאוֹרַיְתֵהּ קְשׁוֹט וּנְבִיאוֹהִי קְשׁוֹט, וּמַסְגֵּא לְמֶעְבַּד טַבְוָן וּקְשׁוֹט. בֵּהּ אֲנָא רָחִיץ, וְלִשְׁמֵהּ קַדִּישָׁא יַקִּירָא אֲנָא אֵמַר תֻּשְׁבְּחָן.
יְהֵא רַעֲוָא קֳדָמָךְ דְּתִפְתַּח לִבָּאִי בְּאוֹרַיְתָך, (וְתֵיהַב לִי בְּנִין דִּכְרִין דְּעָבְדִין רְעוּתָךְ), וְתַשְׁלִים מִשְׁאֲלִין דְּלִבָּאִי וְלִבָּא דְכָל עַמָּךְ יִשְׂרָאֵל, לְטַב וּלְחַיִּין וְלִשְלָם. אָמֵן:

מה אפשר ללמוד מהתורה?

הסיפורים בתורה והחוקים שנמצאים בה יכולים ללמד אותנו הרבה על החשיבות שבקשר שבין אדם לקדוש ברוך הוא, בין האדם לחבריו ואפילו בין האדם לעצמו. חשוב שניתן כבוד לאנשים שקרובים אלינו ונוקיר תודה על התמיכה שהם נותנים לנו באיתות משבר. התורה מלמדת אותנו על אהבת חינם, על מחילה ועל היכולת ללמוד מהטעויות שלנו ומדובר בשיעורים חשובים מאוד.

חשוב ללמוד מהטעויות שלנו

אם יש שיעור חשוב שהתורה נותנת לנו היא שתמיד קיימת האפשרות להמשיך ולהשתפר. סיפורי התורה מציגים את האדם כאנושי ומכאן, כדמות מעוררת הזדהות שמידי פעם עושה טעויות. תהיו קלים עם עצמכם, תלמדו מהטעויות שאתם עושים ותעזרו לעצמכם להמשיך להיות אנשים טובים.

אם לא מצאת, תמיד תוכל לחפש ברכה ספציפית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחפש שלט של ברכת בריך שמיה?

שלט עם חריטת הברכה מפרספקס או מעץ לבחירתך