ברכת הכהנים

דף הבית » ברכות מהיהדות » ברכת הכהנים

מי הם אותם הכוהנים?

הכוהנים על פי התורה, הם יהודים צאצאי אהרון, שתפקידם הוא לעבוד בפולחן השם בבית המקדש. לכוהן תפקידים רבים בינהם: הקרבת קורבנות, ברוך העם ותחזוקת בית המקדש. למרות תפקידיהם המיוחדים, התורה אוסרת על בני ישראל להלל את הכוהנים ולתת להם מתנות. דבר מעניין נוסף – הכוהנים אף לא זכאים לנחלה בארץ ישראל.

קצת על ברכת הכוהנים

מקור הברכה הוא בציווי על הכוהנים בספר במדבר לברך את בני ישראל. כיוון שהברכה מורכבת משלושה פסוקים, היא נקראת גם "ברכה משולשת'". הברכה כיום נאמרת על ידי הכוהנים, במהלך תפילת העמידה.

תוכן ברכת הכוהנים

ברכה לרב

אם יש יותר מכהן אומר הש"ץ:
כֹּהֲנִים
הכהנים מברכים: בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹקֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בִּקְדֻשָּׁתוֹ שֶׁל אַהֲרֹן וְצִוָּנוּ לְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל בְּאַהֲבָה:
הש"ץ אומר והכהנים אחריו מילה במילה:
יְבָרֶכְךָ יְיָ וְיִשְׁמְרֶךָ.אמן
יָאֵר יְיָ פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ. אמן
יִשָּׂא יְיָ פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם. אמן
אם אין כהנים (או בחוץ לארץ) אומר הש"ץ:
אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ, בָּרְכֵנוּ בַּבְּרָכָה הַמְּשֻׁלֶּשֶׁת בַּתּוֹרָה הַכְּתוּבָה עַל יְדֵי מֹשֶׁה עַבְדֶּךָ, הָאֲמוּרָה מִפִּי אַהֲרֹן וּבָנָיו כֹּהֲנִים עַם קְדוֹשֶׁךָ כָּאָמוּר: יְבָרֶכְךָ יְיָ וְיִשְׁמְרֶךָ. יָאֵר יְיָ פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ. יִשָּׂא יְיָ פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם:
לאחר נשיאות כפים אומר הקהל:
אַדִּיר בַּמָּרוֹם שׁוֹכֵן בִּגְבוּרָה, אַתָּה שָׁלוֹם וְשִׁמְךָ שָׁלוֹם, יְהִי רָצוֹן, שֶׁתָּשִׂים עָלֵינוּ וְעַל כָּל עַמְּךָ בֵּית יִשְׂרָאֵל, חַיִּים וּבְרָכָה לְמִשְׁמֶרֶת שָׁלוֹם:

התפילה כחלק משמעותי מחיינו

היכולת שלנו להתפלל או לברך את השם על הדברים שנתן עבורנו היא מדהימה. היא מאפשרת לנו להתנתק מהשגרה האינטנסיבית ולהיכנס לתוך עצמנו, היא נותנת לנו ללמוד להוקיר תודה והיא מחזקת את הקשר שלנו עם הקדוש ברוך הוא. התפילה משמעותית בחיי כל יהודי מאמין או חילוני ונמצאת שם לצידו בכל עת.

הדת מחזקת אותנו

לאלו מאיתנו שיודעים להנות מהדת היהודית המדהימה, החיים הרבה יותר קלים. היהדות מאפשרת לנו ללמוד על עצמנו ועל הסובבים אותנו ולהמשיך להשתפר לאורך כל חיינו כבני אדם. מאחלים לכם להמשיך לגלות על עצמכם דברים ולשמור על עצמכם.

נושאים נוספים שאולי יעניינו אותך:

ברכת אשר יצר

ברכת אשר יצר

ברכת העסק

ברכת העסק

ברכת בדיקת חמץ

ברכת היוצר

ברכת השמש

ברכה לבוקר טוב

ברכת היורה לגשם הראשון

פתגמים על גשם

ברכת מעין שלוש

ברכת מעין שלוש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלח הודעה
1
היי , כאן נדב :)
מחפש כתיבת ברכה בתשלום?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)