ברכת כפרות

חשוב להיות אנשים טובים יותר

ביום כיפור ניתנת לנו הזדמנות מיוחדת במינה לכפר על החטאים שלנו. באמצעות הצום, אנחנו יכולים לבחון באופן יעיל ומכובד את ההתנהלות שלנו עם הסובבים אותנו ועם הקדוש ברוך הוא ולעשות עם עצמנו חשבון נפש. לפי המסורת בסופו יוחלט האם נקבל על החטאים שלנו מחילה, אבל יותר חשוב מכך, בסופו נדע בעצמנו באילו אופנים חשוב שנשתפר.

קצת על ברכת כפרות

כפרות הוא מנהג יהודי ותיק שנעשה באמצעות סיבוב של תרנגול מעל ראשו של יהודי שמבקש חיים טובים ושלום. התרנגול נשחט ומועבר לתרומה וכך היהודי זוכה לשיפור בשלווה. המנהג מעט שנוי במחלוקת בגלל היחס לו זוכים התרנגולות בעקבותיו. מצד שני, דווקא התרומה של התרנגול השחוט לנזקקים הוא שהופך אותו למיוחד במינו.

תוכן ברכת כפרות

ברכת כפרות

בְּנֵי אָדָם יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת, אֲסִירֵי עֳנִי וּבַרְזֶל: יוֹצִיאֵם מֵחֹשֶׁךְ וְצַלְמָוֶת, וּמוֹסְרוֹתֵיהֶם יְנַתֵּק: אֱוִילִים מִדֶּרֶךְ פִּשְׁעָם, וּמֵעֲווֹנוֹתֵיהֶם יִתְעַנּוּ: כָּל אֹכֶל תְּתַעֵב נַפְשָׁם, וַיַּגִּיעוּ עַד שַׁעֲרֵי מָוֶת: וַיִּזְעֲקוּ אֶל אֲ־דֹנָי בַּצַּר לָהֶם, מִמְּצֻקוֹתֵיהֶם יוֹשִׁיעֵם: יִשְׁלַח דְּבָרוֹ וְיִרְפָּאֵם, וִימַלֵּט מִשְּׁחִיתוֹתָם: יוֹדוּ לַא־דֹנָי חַסְדּוֹ וְנִפְלְאוֹתָיו לִבְנֵי אָדָם: אִם יֵשׁ עָלָיו | מַלְאָךְ מֵלִיץ, אֶחָד מִנִּי אָלֶף, לְהַגִּיד לְאָדָם יָשְׁרוֹ: וַיְחֻנֶּנּוּ, וַיֹּאמֶר, פְּדָעֵהוּ מֵרֶדֶת שַׁחַת, מָצָאתִי כֹפֶר:

לאחר מכן אומרים שלוש פעמים: זֶה חֲלִיפָתִי, זֶה תְּמוּרָתִי, זֶה כַּפָּרָתִי. זֶה הַכֶּסֶף יֵלֵךְ לִצְדָקָה , וַאֲנִי אֵלֵךְ לְחַיִּים טוֹבִים אֲרֻכִּים וּלְשָׁלוֹם:

הנתינה תורמת גם לנו

במנהג הכפרות יש משהו מעט סימבולי. את התרנגול שמסובבים מעל ראש היהודי מעבירים לבסוף לתרומה לנזקקים. למנהג יש מסר מעניין וחשוב במיוחד – התרומה הופכת אותנו לאנשים טובים יותר ואת החיים שלנו לפשוטים.

מאחלים לכם צום מועיל

לקראת יום כיפור שקרב ובא, אנחנו מזמינים אתכם לחשוב על המעשים שלכם בשנה האחרונה – יש דברים שאתם מתחרטים עליהם? דברים שהייתם צריכים לומר ולא אמרתם? מעשים שאולי חבל שהיו? מאחלים לכם צום מועיל וגמר חתימה טובה!

אם לא מצאת, תמיד תוכל לחפש ברכה ספציפית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחפש שלט של ברכת כפרות?

שלט עם חריטת הברכה מפרספקס או מעץ לבחירתך