ברכת מעשרות

מתי עשיתם בפעם האחרונה משהו בשביל מישהו?

השגרה האינטנסיבית שלנו גורמת לנו לא פעם לשכוח מהסובבים אותנו ולהתרכז בעצמנו. אנחנו נשאבים לתוך העבודה, הלימודים ואפילו הטיפול בילדים ושוכחים מהאנשים האחרים שסביבנו. התרומה שלנו לסביבה יכולה להיות לאנשים הקרובים אלינו, אבל האמת היא שהיא שווה הרבה יותר כשמדובר בכזו שנעשית לאדם שאנחנו אפילו לא מכירים.

על התרומה ביהדות

היהדות מעודדת את האדם לתרום מהידע שלו ומהמשאבים שיש לו לאדם החלש ממנו. מדובר במצווה חשובה שמעידה על טוב הלב שלנו, האדיבות שלנו והנכונות שלנו לעזור. תרומת מעשרות היא מעשה טקסי שמלמד אותנו על הנתינה. מעשרות תיעשה אצל אדם עם כמות רבה של גידולים חקלאיים ותבוא לידי ביטוי בלקיחת מעט יותר מאחוז מפירות הגידולים שלו והשמדתם. מדובר אמנם במהלך סמלי, אבל המסורת מזכירה לנו את חשיבות התרומה ומלמדת אותנו לזכור את האחר במעשינו.

תוכן ברכת מעשרות

ברכת מעשרות

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו  וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ תְּרוּמוֹת וּמַעַשְׂרוֹת.

מָה שֶׁאֹמַר עַכְשָׁו יָחוּל עַל כָּל מִין בְּנִפְרָד:

הַמֵּאִית הַנִּמְצֵאת בְּתַחְתִּית שֶׁל מַה שֶׁהִנַּחְתִּי בַּצַּד –  תִּשָּׁאֵר בֵּינְתַיִם טֶבֶל.

שְׁאָר מַה שֶׁהִנַּחְתִּי בַּצַּד – הֲרֵי הוּא תְּרוּמָה גְּדוֹלָה עַל הַכֹּל.

הַמֵּאִית שֶׁהִזְכַּרְתִּי וְעוֹד תֵּשַׁע מֵאִיּוֹת בַּצַּד הָעֶלְיוֹן  שֶׁל מַה שֶׁבִּרְצוֹנִי לְתַקֵּן, הֲרֵי הֵן מַעֲשֵׂר רִאשׁוֹן.

הַמֵּאִית שֶׁהִזְכַּרְתִּי – הֲרֵי הִיא תְּרוּמַת מַעֲשֵׂר.

עוֹד תֵּשַׁע מֵאִיּוֹת בַּצַּד הַתַּחְתּוֹן שֶׁל מַה שֶׁבִּרְצוֹנִי לְתַקֵּן –  הֲרֵי הֵן מַעֲשֵׂר שֵׁנִי, וְאִם צָרִיךְ לְהַפְרִישׁ מַעֲשַׂר עָנִי – הֲרֵי הֵן מַעֲשַׂר עָנִי.  

במעשר שני ודאי, יש לברך לפני אמירת נוסח החילול. על חילול מספק אין לברך.

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לִפְדּוֹת מַעֲשֵׁר שֵׁנִי.

מַה שֶׁקָּבַעְתִּי לְמַעֲשֵׂר שֵׁנִי בְּתוֹסֶפֶת רֶבַע מֵעֶרְכּוֹ – הֲרֵי הוּא מְחֻלָּל, כָּל דַּרְגַּת חִיּוּב עַל פְּרוּטָה וְרֶבַע בְּנִפְרָד,  בַּמַּטְבֵּעַ הַמְּיֹעֶדֶת לְכָךְ, בִּשְׁבִילִי.

וְאִם יֵשׁ כָּאן פֵּרוֹת רְבָעִי,  הֲרֵי הֵם בְּתוֹסֶפֶת רֶבַע מֵעֶרְכָּן, מְחֻלָלִים,  כָּל דַּרְגַּת חִיּוּב עַל פְּרוּטָה וְרֶבַע בְּנִפְרָד,  בַּמַּטְבֵּעַ הַמְּיֹעֶדֶת לְכָךְ בִּשְׁבִילִי.

חשוב לעזור לחלש מאיתנו

לא לכולנו יש את המשאבים הכלכליים לתרום לאנשים החלשים מאיתנו. עם זאת, תרומה לקהילה חלשה יכולה להיעשות לא רק בסיוע כלכלי, אלא גם בחינוך, לימוד מיומנויות וסיוע בתחושת הבדידות. התרומה לא רק תסייע לאדם הנזקק, אלא גם לכם. היא תחזק אתכם ותגרום לכם להרגיש משמעותיים מעט יותר בעולם.

חשוב להעריך את אלה שתרמו לנו

ההורים שלנו, הילדים שלנו והקרובים אלינו לימדו אותנו במהלך החיים שלנו הרבה על העולם ועל עצמנו. הם תרמו לנו לעיתים כסף, אבל במרבית הזמן התרומה שלהם הייתה בהכנסת אור ושמחה לחיים הקטנים שלנו. חשוב להוקיר לאהובים שלנו תודה ולזכור להעריך את האנשים המיוחדים שהם.

אם לא מצאת, תמיד תוכל לחפש ברכה ספציפית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחפש שלט של ברכת מעשרות?

שלט עם חריטת הברכה מפרספקס או מעץ לבחירתך