ברכת מעשרות

דף הבית » ברכות מהיהדות » ברכת מעשרות

מתי עשיתם בפעם האחרונה משהו בשביל מישהו?

השגרה האינטנסיבית שלנו גורמת לנו לא פעם לשכוח מהסובבים אותנו ולהתרכז בעצמנו. אנחנו נשאבים לתוך העבודה, הלימודים ואפילו הטיפול בילדים ושוכחים מהאנשים האחרים שסביבנו.

התרומה שלנו לסביבה יכולה להיות לאנשים הקרובים אלינו, אבל האמת היא שהיא שווה הרבה יותר כשמדובר בכזו שנעשית לאדם שאנחנו אפילו לא מכירים.

על התרומה ביהדות

היהדות מעודדת את האדם לתרום מהידע שלו ומהמשאבים שיש לו לאדם החלש ממנו. מדובר במצווה חשובה שמעידה על טוב הלב שלנו, האדיבות שלנו והנכונות שלנו לעזור. תרומת מעשרות היא מעשה טקסי שמלמד אותנו על הנתינה. מעשרות תיעשה אצל אדם עם כמות רבה של גידולים חקלאיים ותבוא לידי ביטוי בלקיחת מעט יותר מאחוז מפירות הגידולים שלו והשמדתם. מדובר אמנם במהלך סמלי, אבל המסורת מזכירה לנו את חשיבות התרומה ומלמדת אותנו לזכור את האחר במעשינו.

תוכן ברכת מעשרות

ברכת מעשרות

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו  וְצִוָּנוּ לְהַפְרִישׁ תְּרוּמוֹת וּמַעַשְׂרוֹת.

מָה שֶׁאֹמַר עַכְשָׁו יָחוּל עַל כָּל מִין בְּנִפְרָד:

הַמֵּאִית הַנִּמְצֵאת בְּתַחְתִּית שֶׁל מַה שֶׁהִנַּחְתִּי בַּצַּד –  תִּשָּׁאֵר בֵּינְתַיִם טֶבֶל.

שְׁאָר מַה שֶׁהִנַּחְתִּי בַּצַּד – הֲרֵי הוּא תְּרוּמָה גְּדוֹלָה עַל הַכֹּל.

הַמֵּאִית שֶׁהִזְכַּרְתִּי וְעוֹד תֵּשַׁע מֵאִיּוֹת בַּצַּד הָעֶלְיוֹן  שֶׁל מַה שֶׁבִּרְצוֹנִי לְתַקֵּן, הֲרֵי הֵן מַעֲשֵׂר רִאשׁוֹן.

הַמֵּאִית שֶׁהִזְכַּרְתִּי – הֲרֵי הִיא תְּרוּמַת מַעֲשֵׂר.

עוֹד תֵּשַׁע מֵאִיּוֹת בַּצַּד הַתַּחְתּוֹן שֶׁל מַה שֶׁבִּרְצוֹנִי לְתַקֵּן –  הֲרֵי הֵן מַעֲשֵׂר שֵׁנִי, וְאִם צָרִיךְ לְהַפְרִישׁ מַעֲשַׂר עָנִי – הֲרֵי הֵן מַעֲשַׂר עָנִי.  

במעשר שני ודאי, יש לברך לפני אמירת נוסח החילול. על חילול מספק אין לברך.

בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לִפְדּוֹת מַעֲשֵׁר שֵׁנִי.

מַה שֶׁקָּבַעְתִּי לְמַעֲשֵׂר שֵׁנִי בְּתוֹסֶפֶת רֶבַע מֵעֶרְכּוֹ – הֲרֵי הוּא מְחֻלָּל, כָּל דַּרְגַּת חִיּוּב עַל פְּרוּטָה וְרֶבַע בְּנִפְרָד,  בַּמַּטְבֵּעַ הַמְּיֹעֶדֶת לְכָךְ, בִּשְׁבִילִי.

וְאִם יֵשׁ כָּאן פֵּרוֹת רְבָעִי,  הֲרֵי הֵם בְּתוֹסֶפֶת רֶבַע מֵעֶרְכָּן, מְחֻלָלִים,  כָּל דַּרְגַּת חִיּוּב עַל פְּרוּטָה וְרֶבַע בְּנִפְרָד,  בַּמַּטְבֵּעַ הַמְּיֹעֶדֶת לְכָךְ בִּשְׁבִילִי.

חשוב לעזור לחלש מאיתנו

לא לכולנו יש את המשאבים הכלכליים לתרום לאנשים החלשים מאיתנו. עם זאת, תרומה לקהילה חלשה יכולה להיעשות לא רק בסיוע כלכלי, אלא גם בחינוך, לימוד מיומנויות וסיוע בתחושת הבדידות. התרומה לא רק תסייע לאדם הנזקק, אלא גם לכם. היא תחזק אתכם ותגרום לכם להרגיש משמעותיים מעט יותר בעולם.

חשוב להעריך את אלה שתרמו לנו

ההורים שלנו, הילדים שלנו והקרובים אלינו לימדו אותנו במהלך החיים שלנו הרבה על העולם ועל עצמנו. הם תרמו לנו לעיתים כסף, אבל במרבית הזמן התרומה שלהם הייתה בהכנסת אור ושמחה לחיים הקטנים שלנו. חשוב להוקיר לאהובים שלנו תודה ולזכור להעריך את האנשים המיוחדים שהם.

שאלות נפוצות על ברכת מעשרות

כמובן, באתר שלנו תוכלו להנות ממגוון ברכת מעשרות לגמרי בחינם וללא עלות כלל, באהבה מאיתנו אליכם.
אתם מוזמנים לבצע שימוש אישי בברכת מעשרות שתמצאו בעמוד זה להנאתכם.
כמובן, אנחנו תמיד מחפשים להוסיף מידע נוסף שיעזור לגולשים שלנו. אם יש לכם ברכת מעשרות שלא נמצאות בעמוד זה ותרצו להוסיף אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות האתר ונשמח להוסיף למאגר.

נושאים נוספים שאולי יעניינו אותך:

ברכת הפרנסה

ציטוטים על כסף

ברכת שמע ישראל

פתגמים על יהדות

ברכת בריך שמיה

ברכת בריך שמיה

ברכת בדיקת חמץ

ברכת היוצר

ברכת הפרשת חלה

ברכת הפרשת חלה

ברכת השמש

ברכה לבוקר טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שלח הודעה
1
היי , כאן נדב :)
מחפש כתיבת ברכה בתשלום?
אני זמין לעזור לך שלח לי הודעה ונדבר :)