ברכת קדיש דרבנן

[sg_popup id=6448]

קצת על התורה שבעל פה

התורה שבעל פה היא למעשה ביטוי שמתאר את כלל הפירושים וההלכות שלא כתובים במפורש בתורה שבכתב ועברו חידוש על ידי חכמי היהדות. התורה שבעל פה ממשיכה את מסורת האבות מתקופת בית שני ומהווה עד היום בסיס חזק למסורות היהודיות שמלוות את שגרת החיים היהודית שלנו. עם השנים התורה שבעל פה תומללה לספרות תורנית ובין ספריה נוכל למצוא את המשנה, התלמוד הבבלי והתלמוד הירושלמי.

על ברכת קדיש דרבנן

ברכת קדיש דרבנן נגזרת מברכת הקדיש שנאמרת לזכרו של המת, אך משמשת לשיבוח הקדוש ברוך הוא לאחר סיום לימוד התורה שבעל פה. הברכה מהללת את השם ואת היכולת שלו לגרום לכך שנדע את החוקים והמצוות שהוריש לנו.

תוכן ברכת קדיש דרבנן

ברכת קדיש דרבנן

יִתְגַּדַּל וְיִתְקַדַּשׁ שְׁמֵיהּ רַבָּא (אָמֵן)
בְּעַלְמָא דִּי־בְרָא כִרְעוּתֵהּ. וְיַמְלִיךְ מַלְכוּתֵהּ, וְיַצְמַח פֻּרְקָנֵהּ, וִיקָרֵב מְשִׁיחֵהּ (אָמֵן).
בְּחַיֵּיכוֹן, וּבְיוֹמֵיכוֹן, וּבְחַיֵּי דְכָל־בֵּית־יִשְׂרָאֵל, בַּעֲגָלָא וּבִזְמַן קָרִיב, וְאִמְרוּ אָמֵן (אָמֵן)
(קהל וש"צ:) יְהֵא שְׁמֵיהּ רַבָּא מְבָרַךְ לְעָלַם וּלְעַלְמֵי עַלְמַיָּא יִתְבָּרַךְ,
וְיִשְׁתַּבַּח, וְיִתְפָּאַר, וְיִתְרֹומַם, וְיִתְנַשֵּׂא, וְיִתְהַדַּר, וְיִתְעַלֶּה וְיִתְהַלַּל, שְׁמֵיהּ דְּקֻדְשָׁא בְּרִיךְ־הוּא (אָמֵן)
לְעֵלָּא מִן כָּל־בִּרְכָתָא, שִׁירָתָא, תִּשְׁבְּחָתָא וְנֶחָמָתָא, דַּאֲמִירָן בְּעַלְמָא, וְאִמְרוּ אָמֵן (אָמֵן)
עַל יִשְׂרָאֵל, וְעַל־רַבָּנָן, וְעַל־תַּלְמִידֵיהוֹן, וְעַל־כָּל־תַּלְמִידֵי תַלְמִידֵיהוֹן דְּעַסְקִין בְּאוֹרַיְתָא קַדִּשְׁתָּא דִּי־בְאַתְרָא הָדֵין, וְדִי־בְכָל־אֲתַר וַאֲתַר, יְהֵא לַנוּ וּלְהוֹן וּלְכוֹן שְׁלָמָא חִנָּא וְחִסְדָּא וְרַחֲמֵי, וּמְזוֹנֵי רְוִיחֵי מִן קֳדָם מָרֵיהּ שְׁמַיָּא וְאַרְעָא, וְאִמְרוּ אָמֵן (אָמֵן).
יְהֵא שְׁלָמָא רַבָּא מִן שְׁמַיָּא, חַיִּים וְשָׂבָע, וִישׁוּעָה וְנֶחָמָה, וְשֵׁיזָבָא, וּרְפוּאָה, וּגְאֻלָּה, וּסְלִיחָה וְכַפָּרָה, וְרֶוַח וְהַצָּלָה, לָנוּ וּלְכָל־עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל, וְאִמְרוּ אָמֵן (אָמֵן).
עוֹשֶׂה שָׁלוֹם בִּמְרוֹמָיו, הוּא בְּרַחֲמָיו יַעֲשֶׂה שָׁלוֹם עָלֵינוּ, וְעַל־כָּל־עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל, וְאִמְרוּ אָמֵן. (אָמֵן).

על לימוד התורה שבעל פה

נשים אמנם לא מצוות ללמוד את התורה שבעל פה, אך נהוג ללמד אותן אותה בבתי הספר ובחינוך הדתי. בבתי ספר חילוניים אין חובה ללמוד את התורה שבעל פה, אך קיימת אפשרות ללמוד אותה בבתי ספר כמקצוע בחירה.

חשוב להמשיך וללמוד

למידה של התורה שבעל פה, של המצוות שלנו, של התורה ושל המורשת היא הכרחית בשביל לגבש את הצביון היהודי של העם שלנו. מאחלים לכם להמשיך ללמוד ולהתפתח בדרך שלכם ואף פעם לא לשכוח מאיפה העם שלנו הגיע.

אם לא מצאת, תמיד תוכל לחפש ברכה ספציפית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחפש מתנה עם ברכת קדיש דרבנן?

כוסות-3