ציטוטים של הרצל

מי זה בנימין זאב הרצל ?

בנימין זאב הרצל, נולד ב-2 במאי 1860 בבודפשט שבהונגריה. האצל היה בן למשפחה אמידה, קיבל חינוך יהודי ברוח תנועת ההשכלה. כאשר היה בן 18 עבר לוינה שבאוסטריה ולאחר שקיבר תואר במשפטים החל לעסוק במקצוע אך מהר מאוד עזב אותו לטובת התחום שהיה אהוב עליו יותר מכל והוא הכתיבה.

הרצל החל לעבוד ככתב בפריז מטעם עיתון וינאי פופולארי שם הוא נחשף לאנטישמיות הרבה שאחזה ביהודי צרפת והתמשכה עם משפט דרייפוס בו היה נוכח ולאט לאט הרצל החל לעסוק בשאלה היהודית ואף חיפש פתרונות לבעיית האנטישמיות שהלכה ותפסה תאוצה.

הרצל חשב ומצא שהשאלה היהודית מחייבת פתרון לאומי ופוליטי כלומר, בעיית היהודים, האנטישמיות והמצוקה הכבדה שבה הם חיים, תיפטר רק ברגע שתוקם מדינה לעם היהודי  ואף ציין זאת בספר שכתב "מדינת היהודים" אשר עורר תגובות רבות ונדחה ע"י האליטה השלטת אך התקבל באהדה ע"י ההמון היהודי שתמכו בו וראו בו כמושיע וכסמל.

הרצל לא ויתר וניהל מגעים דיפלומטיים ליישום רעיונותיו ולהכרה בינלאומית ומשפטית בזכותם של היהודים על ארץ ישראל. בקונגרס הציוני השישי הרצל העלה את ההצעה ליישב באופן זמני את היהודים באוגנדה אך ההצעה הזו זכתה להתנגדות קשה ושברה את רוחו הרצל וביחד עם מחלת הלב ממנה סבל, הוא נפטר שנה לאחר מכן ולא זכה לראות את חזונו מתגשם אך בצוואתו ביקש שברגע שתוקם מדינה יהודית הוא רוצה להיקבר במדינת ישראל וכאמור לאחר 45 שנה הועברו עצמותיו של הרצל לישראל והוא נטמן בירושלים.

בחרנו להציג כמה ציטוטים של בנימין זאב הרצל אשר ליוו אותו במהלך חייו והיוו סמל לעם היהודי:

ציטוטים של הרצל

"אם תרצו אין זו אגדה"

"הציונות היא שיבה אל היהדות עוד לפני השיבה אל ארץ-היהודים. אנו הבנים השבים אל הביתה מוצאים בו כמה דברים הטעונים תיקון במפגיע; ובייחוד שיש לנו אחים, השרויים בדרגות הנמוכות של עוני"

"אילו באתי לסכם את קונגרס באזל באמרה אחת, שעליי להיזהר שלא לבטאה בפומבי, הרי הייתה זו: 'בבאזל יסדתי את מדינת היהודים"

"בחמישים השנים האחרונות נעשו בחיי הכלכלה של האנושות שינויים יותר גדולים מאשר לפנים במשך אלף שנים. יחד עם כֹח הקיטור והזרם האלקטרי באה רוח חדשה לעולם, רוח עֹז ותפארת. הרוח הזאת תרחף על התנועה הציונית."

"אין אומתינו אומה אלא באמונתה."

"השאיפה היא תמיד אחת, להתעלות."

"אין מתגנבים לארץ אבות כגנבים בלילה!"

"צוואתי לעם ישראל: כוננו את מדינתכם בצורה כזו, שהגר יחוש עצמו בטוב בקרבכם."

"עבודה היא בילוי הזמן הנעים ביותר בעולם, ורק האהבה היתה יכולה להידמות אליה, אילו היתה האהבה בת קיום."

"השיבה אל היהדות קודמת לשיבה אל מדינת היהודים."

"דגל מה זה? כלונס ומטלית אריג, לא אדוני! דגל הוא למעלה מזה. בדגל מוליכים בני אדם לאשר רוצים ואפילו לארץ היעודה. למען דגל הם חיים ומתים. זהו הדבר היחיד אשר למענו הם מוכנים למות בהמוניהם, אם מחנכים אותם לכך."

"דיפלומטיה היא האמנות לשאת ולתת עם נוכלים."

"אנו ניטע בשביל בנינו, כשם שאבותינו שמרו על המסורת בשבילנו. חיינו הם רגע בנצח של עמנו, רגע זה יש לו התחייבות שלו."

"נתתי את דם לבי למען ארצי."

"כשתקום מדינה ביום מן הימים, יראה הכל קטן ומובן מאליו. היסטוריון הוגן ממני יגיע אולי למסקנה שבכל זאת היה בכך משהו, שעיתונאי יהודי חסר אמצעים, בעיצומו של השפל העמוק ביותר של העם היהודי, בימי האנטישמיות המבחילה ביותר, הפך פיסת בד – לדגל, ואספסוף עלוב – לעם, המתקבץ בקומה זקופה סביב הדגל הזה."

"דרושה לנו ארץ, טריטוריה, השאר יבוא מעצמו. רק שתי ארצות באות בחשבון: ארץ ישראל וארגנטינה. ארגנטינה היא גדולה ועשירה, ויש בה אדמות רחבות-ידיים, אך ארץ ישראל היא ארץ אבותינו, אותה לא שכחנו ולא נשכח לעולם… טריטוריה וארגון פוליטי וכלכלי – אלה הם הדברים הדרושים לנו."

"קראתי פעם לציונות אידאל אין סופי, ואני מאמין באמת כי גם לאחר השגת ארצנו, ארץ ישראל לא תחדל מלהיות אידאל. כי בציונות כפי שאני מבין אותה, כלולה לא רק השאיפה לכברת ארץ מובטחת כחוק בשביל עמנו האומלל, אלא גם השאיפה לשלמות מוסרית ורוחנית."

"זיכרוני המוקדם ביותר מבית הספר הוא מעשה במורה, שהלקה אותי מפני שלא ידעתי את פרטי יציאת היהודים ממצרים. כיום יש מספר ניכר של מורים הרוצים להלקותני, מפני שאני זוכר יותר מדי את יציאת מצרים."

"שום אדם אינו חזק או עשיר דיו, כדי שיוכל להעתיק עם ממקום-מושב אחד למשנהו. רק רעיון יכול לחולל זאת. לרעיון המדינה יש אכן כוח כזה. לאורך כל חשכת ההיסטוריה שלהם לא חדלו היהודים מלחלום את חלום המלכות – "לשנה הבאה בירושלים!" – הוא המוטו העתיק שלנו. כעת שומה עלינו להראות, כי מחלום זה עשוי לצמוח רעיון בהיר כאור היום."

"הציונות עוברת כמו סופה מטאטאה על פני כל היהדות. הענפים היבשים יפלו, בצמרות יש לפנות מקום בשביל הזלזלים הצעירים תמיד, הרוצים לפרוץ למעלה, אל זיו השמש."

"איננו מפלים בין אדם לאדם. איננו שואלים מהי דתו של אדם, ובן איזה גזע הוא. עליו להיות אדם ובכך אנו אומרים די."

"החלום אינו נבדל כל כך מן המעשה, כמו שיחשבו רבים. כל מעשה האדם היה קודם לכן חלום, ואף יהיה לחלום אחר כך."

"אם תרצו אין זו אגדה, ואילו אם לא תרצו הרי כל אשר סיפרתי לכם אגדה הוא, ואגדה יוסיף להיות."

"אין בן אנוש עשיר או בעל עוצמה שיכול להעביר עם שלם ממקום למקום. רק רעיון יכול לעשות זאת"

"ארץ ישראל היא ארץ מולדת אבותינו היקרה לנו ועד נצח לא נשכחה"

"קריאת הלעג יהודי, תהפוך למילת כבוד כמו גרמני, אנגלי, צרפתי, כמו כל העמים"

"כל מעשה האדם היה קודם לכן חלום ואף יהיה לחלום אחר כך"

"בעתות מצוקה אנו מתאחדים ומגלים לפתע את כוחנו. ואכן, יש לנו את הכוח לבנות מדינה ואפילו מדינה למופת"

"אנו לא שואלים אדם לאיזה גזע או דת הוא שייך. הוא צריך להיות בן אדם זה הכל"

"אין לנו תעודה אחרת מזאת של כל האומות, לעבוד עמהן יחד לטובת קידומה התרבותי הכללי של האנושות"

"האמונה היא אמנם הכוח המאחד אותנו, אולם חופשיים אנחנו בכוח החכמות והמדעים".

אם לא מצאת, תמיד תוכל לחפש ברכה ספציפית:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחפש מגן לטלפון עם ציטוט של הרצל?

ציטוט של הרצל

מגן לטלפון עם תמונה וחריטה אישית לבחירתך